Net ir kruopšti dantų priežiūra ne visada padeda išvengti dažniausios dantų ligos – ėduonies. Ši apnašose esančių bakterijų sukeliama danties kietųjų audinių liga ima vystytis daug anksčiau nei ji diagnozuojama kliniškai.
Pasak odontologijos klinikos „Dentastra“ gydytojų, iš pradžių ji dažniausiai nepasireiškia jokiais simptomais, todėl dažniausiai pacientai ėduonį pastebi, karioziniam procesui pasiekus gilesnius danties sluoksnius. Apie ėduonį perspėja dantų skausmas, patamsėjusi jų spalva, emalio trupėjimas, suminkštėję dantų audiniai, jautrumas kaklelio srityje. Pastebėjus šiuos simptomus rekomenduojama iš karto kreiptis į gydytoją odontologą, kad nedelsiant pradėti gydymą ir užkirsti kelią rimtesnėms odontologinėms problemoms.
Dantų ėduonies gydymui pasitelkiamas dantų plombavimas. Tai procedūra, kurios metu ėduonies pažeisti danties kietieji audiniai pašalinami ir atkuriami plombine medžiaga, taip sugrąžinant danties funkciją bei jo estetinę išvaizdą ir užkertant kelią tolimesniam ėduonies plitimui. Jeigu ėduonis yra išplitęs į gilesnius audinius, gali prireikti dantų šaknų kanalų gydymo.
Laiku negydomas ėduonis gali sukelti įvairias komplikacijas, kurios gali grėsti ne tik danties netekimu, bet ir pavojumi bendrai sveikatai. Pažeidimui gilėjant, susiformavusioje ertmėje stringa maistas, atsiranda lūžio rizika. Progresuojantis ėduonis suardo kietuosius danties sluoksnius, sudarydamas galimybę infekcijai patekti į minkštuosius danties audinius ir dantų kanalais pasiekti žandikaulio kaulą. Jei infekcija prasiskverbia į danties nervinius ir kaulinius audinius, dantis ir jį supantys audiniai gali supūliuoti. Tokiu būdu laiku negydomas ėduonis tampa visam organizmui pavojingu mikrobų židiniu, iš kurio jie kraujotakos sistema gali patekti į bet kurį silpnesnį organą, taip pablogindami jo būklę ir bendrą organizmo sveikatą.
Odontologijos klinikos „Dentastra“ specialistai primena, kad labai svarbu dantų ėduonį pastebėti kuo anksčiau ir kuo greičiau sustabdyti jo plitimą. Tai padaryti gali padėti reguliariai atliekama profilaktinė patikra, tad, siekiant išsaugoti gerą dantų ir burnos ertmės sveikatą, bet kartą metuose patariama apsilankyti apžiūrai pas gydytoją odontologą.