Dantų ėduonies komplikacijos. Kokios jos? - Dentastra.lt

Dantų ėduonies komplikacijos. Kokios jos?

Teigiama, kad nuo dantų ėduonies kenčia apie 90 proc. pasaulio žmonių, todėl nieko stebėtina, jei ir Jūsų dantis yra pažeidęs kariesas. Tačiau dėl dantų ėduonies nesikreipti į specialistus, tikintis, kad nieko blogo nenutiks, pasak gydytojų odontologų, yra nepateisinama. Specialistų teigimu, iš pirmo žvilgsnio nekalta dėmelė ant danties ilgainiui gali sukelti labai nemalonių pasekmių.

Dantų ėduonis – tai lėtinis, infekcinės kilmės dantų kietųjų audinių pažeidimas, kuriam progresuojant, vystosi kietųjų audinių demineralizacija ir irimas.

Paprastai pirminėje ėduonies stadijoje, kai ant dantų atsiranda balzgana, matinės spalvos kariozinė dėmė, dantys nėra gydomi, nes ji pažeidžia tik viršutinį dantų sluoksnį – emalį. Tinkamai prižiūrint burnos ertmę, gilesnis ėduonies formavimasis gali būti atitolintas ilgam laikui.

Tačiau, jei dantų priežiūra prasta, kariozinė dėmė tampa ėduonimi, jį tenka išvalyti gręžiant, o atsiradusią ertmę plombuoti. Kartais ėduonies vystymasis sustoja dėmės stadijoje, dėmė tampa intensyviai rudos, beveik juodos spalvos.

Tačiau dažniausiai dėmė plečiasi, danties paviršiuje ima vystytis ertmė ir bakterijos pasiekia danties pulpą. Ilgainiui žmogui išsivysto ėduonies komplikacijos – pulpitas ir periodontitas, kurie gali lemti netgi dantų netekimą.

Pulpitas – skausmingas pulpos audinių uždegimas, kuris gali pasireikšti viename arba keliuose dantyse. Pulpitas gali būti dviejų rūšių: grįžtamas ir negrįžtamas. Pirmuoju atveju paprastai pasireiškia lengvas uždegimas ir trumpalaikis skausmas, ypač, valgant ką nors saldaus ar šalto. Danties minkštieji audiniai šiuo atveju išlieka pakankamai sveiki ir galima juos išsaugoti.
Daug blogiau, jeigu dantį apėmęs negrįžtamas pulpitas. Jis pasireiškia tada, kai bakterijos išplinta į nervą ir atsiranda stiprus pulpos uždegimas. Negrįžtamas pulpitas dažniausiai sukelia intensyvų skausmą ir gali prireikti skubios pagalbos. Negydoma infekcija gali išplisti į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, sinusus, žandikaulį ar netgi smegenis.

Sunkiausia ėduonies komplikacija – periodontitas. Tai pavojinga infekcija, kenkianti dantenoms bei kitiems periodonto audiniams: periodonto raiščiui, cementui, alveolės kaului, ilgainiui – net žandikaulio kaului. Periodontitą lydi dantenų pūliavimas bei kraujavimas, nemalonus burnos kvapas. Dėl negydomo periodontito ima matytis danties šaknys, dantys tampa paslankiais. Galutinis šios ligos etapas – danties netekimas.

Patyrę odontologijos klinikos „Dentastra“ specialistai, pajutus pirmuosius ėduonies simptomus – danties skausmą, jautrumą ar pastebėjus, kad dantis yra patamsėjęs arba trupa, pataria nedelsti ir kreiptis į gydytoją odontologą. Taip užkirsite kelią ėduonies vystymuisi ir kitų nemalonių ligų atsiradimui.

Plačiau