Dantų fluorozė. Kas tai ir kaip ją gydyti? - Dentastra.lt

Dantų fluorozė. Kas tai ir kaip ją gydyti?

Fluoras yra mikroelementas, labai svarbus sveikiems dantims. Vidutinis fluoro kiekis padeda palaikyti gerą dantų sveikatą, tačiau per didelis jo kiekis kenkia. Bene dažniausia odontologinė problema, varginanti tiek suaugusiuosius, tiek vaikus – dantų fluorozė. Fluorozės pažeisti dantys atrodo kitaip – skiriasi jų išvaizda, pakinta emalio struktūra. Kaip atsiranda fluorozė ir kaip nuo jos apsisaugoti?

Kas tai?

Dantų fluorozė yra liga, kuomet dantų audiniai formavimosi ir vystymosi metu pažeidžiami padidintų fluoro dozių. Ši liga turi daug požymių, tačiau didžioji dalis jų susijusi su dantų išvaizdos pokyčiais. Dažniausi simptomai – matomos baltos, rudos ar juodos dėmelės, matinis dantų paviršius.

Sergant sunkesne ligos forma ar jai progresavus, galimas dantų trupėjimas, dantų kraštų nelygumai ir skausmas. Tokiais atvejais emalio paviršius padengtas didelėmis, horizontaliai ir netaisyklingai išsidėsčiusiomis dėmelėmis, kurios vietomis būna pigmentuotos – baltos/gelsvos arba tamsiai rudos spalvos.

Tai vienareikšmiškai daro įtaką spartesniam ėduonies vystymuisi.

Atsiradimo priežastys

Dantų fluorozė paprastai susiformuoja dėl fluoro pertekliaus, kuris organizme susidaro vartojant per didelį kiekį fluoro turinčius maisto produktus, geriant fluoruotą vandenį, vartojant maisto papildus, kuriuose yra per daug fluoro.

Dėl to Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovai sako, kad reikia atsižvelgti į šių produktų fluoro kiekį. Pasak jų, verta atsižvelgti į tai, kad fluorido norma geriamajame vandenyje turėtų neviršyti 0,5–0,8 mg/l.

Fluorozę lemia ir netinkamos dantų priežiūros priemonės, kurios savo sudėtyje turi per daug fluoro. Tam tikras jo kiekis rekomenduojamas, kadangi tokiu būdu dantys efektyviai apsaugomi nuo ėduonies, tačiau kitais atvejais fluoras yra kenksmingas. Rekomenduojama dozė dantų pastos sudėtyse – 1000–1100 ppm, vaikams – 250–600 ppm.

Kaip išvengti?

Norint išvengti fluorozės, rekomenduojama gerti pieną ir virintą vandenį. Virinant vandenį, dalis fluoro, esančio jo sudėtyje, nusėda kartu su kalcio druskomis, todėl geriausia po virinimo leisti vandeniui pastovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti.

Vaikams patartina vartoti kuo daugiau pieno produktų ir vartoti vitaminą C (tinkama ir suaugusiems), kuris padeda fluorui pasišalinti iš organizmo greičiau.

Be to, fluoro savo sudėtyje turinčias dantų pastas geriausia naudoti tik vakarais – tokiu būdu dantys efektyviai apsaugomi nuo ėduonies ir į organizmą nepatenka per didelis fluoro kiekis. Labai svarbu kruopščiai išsiskalauti burną po dantų valymo.

Svarbu atminti, kad fluoras turi dvejopą poveikį – nedidelė jo dalis efektyviai saugo dantis, o per didelė – keičia dantų spalvą, pažeidžia audinius ir kenkia dantų sveikatai. Kaip teisingai išsirinkti dantų priežiūros priemones su tinkamu fluoro kiekiu, Jums patars klinikos „Dentastra“ gydytojai! Kviečiame atvykti ir sužinoti daugiau naudingos informacijos šia tema.

Plačiau