Dantų sveikata rūpinamės kiekvieną dieną. Ir tai gali tapti rimtu iššūkiu tuomet, kai dantų sveikata suprastėja ir reikia rimto gydymo plano. Deja, ne retai ne tik sudėtingos, bet ir paprastesnės odontologinės paslaugos gali būti sunkiai įkandamos. O kai kurie pacientai visai negali sau leisti vizitų pas privačius specialistus. Todėl verta žinoti, jog daugeliui gyventojų priklauso tam tikras spektras nemokamų odontologijos paslaugų. Štai ką reikėtų apie jas žinoti.

Pirmiausia, reikia žinoti, kam iš viso priklauso nemokamos odontologijos paslaugos. Šios paslaugos apmokamos iš valstybės biudžeto, tačiau tokia galimybe gali naudotis tik gyventojai, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Tai besimokantys, studijuojantys ir dirbantys asmenys, taip pat dirbantys individualiai ir mokantys privalomojo sveikatos draudimo įmokas.

Kur kreiptis dėl nemokamo gydymo?

Kartais pacientai nesupranta ir mano, kad visos kompensuojamos paslaugos yra pamokamos valstybės ir visai nesvarbu, kur bus atliktas gydymas. Tačiau taip nėra. Norint pasinaudoti nemokamomis odontologijos paslaugomis, pirmiausia reikia kreiptis į savo sveikatos gydymo įstaigą ir jau joje pasiteirauti, kur ir kaip suteikiamos nemokamos odontologo paslaugos. Dažniausiai odontologas dirba gydymo įstaigoje ir jis gali atlikti pirmines gydymo paslaugas. Tačiau reikia iš anksto žinoti, jog valstybinių ligoninių odontologai turi nemažai darbo, tad čia ir eilėje teks šiek tiek palaukti iki kol specialistas priims pirmam vizitui.

Už kokias paslaugas mokėti nereikia?

Kaip jau minėta, iš valstybės biudžeto apmokamos pirminės odontologinės paslaugos. Tai atvejai, kai pacientams reikalingas pulpito gydymas, dantų akmenų šalinimas, ėduonies gydymas, dantų ir jų šaknų traukimas, sąkandžio anomalijų analizė ir profilaktika, vaikų ėduonies profilaktika, pirmoji pagalba po traumų, kai kurių periodontito atvejų gydymas.

Kiek platesnis nemokamų paslaugų sąrašas tenka vaikams, neįgaliesiems bei pensijinio amžiaus žmonėms ir gyventojams, kurie pripažinti nedarbingais. Pavyzdžiui, jei dantų protezavimas net ir iš ligonių kasų pinigų kompensuojamas tik dalinai, tai vaikams, moksleiviams, socialiai remtiniems asmenims, besimokančiam jaunimui iki 24 metų visa dantų protezavimo paslauga yra apmokama iš valstybės biudžeto. Be to, vaikų dantų protezavimas taip pat yra atliekamas ne tik apmokant visas paslaugas, bet ir jiems šią paslaugą suteikiant pirmumo teise nepaisant to, kokia yra protezavimo ir kompensavimo eilė pas odontologą.

Ar grąžinti permokas?

Yra pacientų, kurie dėl sveikatos nebegali laukti ilgų eilių pas specialistus ar dėl kitų priežasčių pasiryžta nebelaukti vizito pas odontologą valstybinėje įstaigoje ir keliauja dantų gydytis į privačią odontologijos kliniką. Tuomet jie kreipiasi į ligonių kasas ir prašo kompensuoti jiems pinigų sumas, kurias jie sumokėjo privačiam odontologui. Taip elgtis galima, tačiau tik tuo atveju, kai Jums priklauso dantų protezavimo kompensavimas. Apie savo sprendimą nebelaukti eilėje privalu pranešti teritorinei ligonių kasai, o po procedūrų pristatyti visus reikalingus dokumentus, gydymo planus bei dokumentus, liudijančius apie paslaugos kainą ir tai, kad pinigai buvo sumokėti.