Kai pradedame kalbėti apie odontologines procedūras ir gydymą, daugelis žmonių pirmiausia galvoja apie estetinį paprastą plombavimą arba kanalų valymą. Tai dažniausios procedūros, dėl kurių pas odontologą vizitui rašosi pacientai. Tačiau tai nereiškia, jog sudėtingesnių susirgimų nebūna. Odontologams tenka susidurti su įvairiomis negandomis ir net su labai rimtomis situacijomis, kai pacientui reikalinga profesionali pagalba ir vieno vizito pas specialistą jau nebeužtenka. Vienas tokių atvejų – kai reikalingas sąkandžio kėlimas ar tiesinimas.

Kada reikalingas sąkandžio kėlimas?

Dažniausiai apie tai, kad sąkandis yra nudilęs arba netaisyklingas, pats pacientas nesužino, nes jam tai praneša gydytojas. Taip jau yra, jog sąkandis dyla palaipsniui, todėl pacientai pripranta prie vis žemėjančio sąkandžio ir ne visuomet pastebi, kad situacija prastėja. Tuo tarpu specialistas iš karto pastebi, jog reikalinga profesionali pagalba. Dažniausiai sąkandžio aukščio kėlimas arba tiesinimas reikalingas tokiais atvejais.

  • Po traumos. Dažnai nutinka taip, kad sąkandis pasislenka po sudėtingos traumos, kurią teko patirti pacientui. Tuomet jis ir pats greičiau pastebi, jog burnoje kažkas pasikeitė. Dažnai sąkandžio tiesinimas būna paprastesnė procedūra nei kėlimas.

  • Dėl „griežimo dantimis“. Kai visi gyvename šiuolaikiniame įtemptame pasaulyje, nuolat patiriame stresą ir vidinį nerimą. Kartais tai pasireiškia tuomet, kai žmonės naktimis ima smarkiai „griežti“ dantimis. Per miegus žmogus sukanda dantis labai stipriai ir trina juos vienus į kitus taip ilgainiui tiesiog nutrindamas dantų viršūnėles. Specialistai pastebi, jog bruksizmas yra viena dažniausių sąkandžio nudilimo priežasčių.

  • Prarasti dantys. Tuomet kai žmogus dėl vienų ar kitų priežasčių praranda dantis, taip pat gali pasikeisti sąkandis. Todėl praradus dantis būtina vietoje jų statyti implantus. Priešingu atveju likę dantys ima klibėti, keisti savo buvimo vietą ir taip pakeičia sąkandį.

  • Genetika. Ne visuomet dėl susirgimo kalta dantų priežiūra ar smulkesni susirgimai. Kartais nutinka taip, jog netaisyklingą sakandį pacientai tiesiog paveldėja. Tačiau jį vis tiek būtina tiesinti.

Kaip atliekamas sąkandžio kėlimas ir tiesinimas?

Jei esame įpratę, jog iškilusią problemą ar nedidelį dantų susirgimą specialistai sutvarko vos per vieną kelių valandų vizitą, tai sąkandžio kėlimas ar tiesinimas nėra tokia greita gydymo procedūra. Pirmiausia gydytojas nufotografuoja dantis ir numato visą gydymo planą, kuris, gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Gydymo pradžioje odontologijos klinikos laboratorijoje sukuriami laikini dantys pacientui, kurie pritaikomi prie prigimtinio dantų aukščio. Su šiais dantimis pacientas susigyvena per kelis mėnesius, bandydamas priprasti prie naujo sąkandžio aukščio ir formos, o tik tuomet gaminami nuolatiniai dantys, kurie jau nebetrukdo valgyti, yra tinkamo aukščio ir puikiai atlieka visas funkcijas.