Spindinti balta šypsena – tikrai genetiškai nulemta ne kiekvienam iš mūsų. Tačiau ne retai dantų spalva priklauso ne tik nuo genetikos, bet ir nuo burnos higienos bei mūsų valgomų maisto produktų. Visgi, kai kurie žmonės pastebi, jog su laiku dantys ima keisti spalvą. Kodėl taip yra ir kaip tai išspręsti?

Kodėl spalva keičiasi?

Tai dažnas klausimas, kurį išgirsta odontologai, kai pas juos apžiūrai atvyksta pacientai. Dažniausiai dantų paviršiaus spalva keičiasi todėl, jog ant paviršiaus imasi kaupti dėmės. Priklausomai nuo to, jos susiformavo tik paviršiuje, ar yra gilesnės, priklauso ir tai, kaip smarkiai pasikeis dantų spalva. Todėl normalu, kai vienų žmonių dantys yra gelsvesni, kitų pilkesni, trečių – kreminės spalvos.

Nuo ko priklauso spalva?

Faktorių, dėl kurių keičiasi dantų spalva, yra nemažai. Vienas dažniausių, įgimta dantų spalva, apie kurią jau kalbėjome teksto pradžioje. Dažnai tokiems žmonėms, kurių dantys genetiškai yra labiau linkę pilkėti, negali padėti net ir profesionalios procedūros. Jų atvejų dantų baltumą galima išgauti nebent lazeriu. Tačiau tam reikalingas profesionalus specialistas, galintis užtikrinti paslaugos kokybę ir patikimumą.

Kitas dažnas faktorius, dėl kurio dantys keičia spalvą – nepakankama burnos higiena. Nors pacientai kartais mano, jog dantys keičia spalvą su laiku natūraliai, pamiršta, jog jei ir patys gali pasirūpinti dantų spalva. Tam nepakanka dantis valyti kelias sekundes ryte prieš išbėgant į darbą. Reikėtų dantis valyti du kartus per dieną, nepamirštant vieno danties šepetėlio, dantų siūlo, tarpdančių šepetėlio ir dantų skalavimo skysčio.

Be to, dantys labai imlūs įvairiems maisto produktams, kurie dažo. Todėl netgi Jūsų mityba gali nulemti Jūsų dantų spalvos kaitą. Odontologai įspėja, jog ypač tiems žmonėms, kurių dantys linkę keisti spalvą greitai, reikėtų saugotis dantis dažančių produktų. Dažniausiai tai yra kava, juoda arbata, raudonas vynas. Netgi baltas vynas, sojų padažas, įvairios uogos ir vaisiai, tokie kaip burokėliai bei dažantys prieskoniai, tokie kaip karis. Norint apsaugoti savo dantis ir kuo ilgiau išlaikyti juos baltesniais, reikėtų vengti ar bent jau riboti šių produktų.

Kaip ištaisyti situaciją?

Jei pastebėjote, kad dantys ėmė keisti spalvą, tai dar ne blogiausia situacija. Viską galima ištaisyti, žinant, kaip atstatyti dantų baltesnę spalvą. Viena paprasčiausių priemonių – balinamoji dantų pasta. Tačiau ją reikia rinktis labai atsargiai ir geriausiai tik tą, kuri parduodama vaistinėje. Pastaruoju metu dantų balinimas tapo itin populiarus, tad nelabai kokybiškus produktus gaminantys verslininkai tuo drąsiai naudojasi.

Kitas sprendimas – akylesnė kasdienė dantų priežiūra. Nepamirškite svarbiausių dantų priežiūros taisyklių ir reguliariai keiskite burnos higienos priemones, kad šios išliktų efektyvios.

Norint išlaikyti dantų baltumą, privaloma ir specialistų pagalba. Odontologai rekomenduoja bent kartą į puse metų apsilankyti odontologijos klinikoje profesionaliai burnos higienai, kurios metu ne tik nuvalomos apnašos, bet ir dantų paviršius, taip jiems suteikiant šiek tiek baltesnio atspalvio.