Dantų implantacija – tai greičiausiai besivystanti ir didžiausio dėmesio sulaukusi odontologijos sritis, tapusi populiari paskutiniame dešimtmetyje, kuomet atsirado pažangios dantų implantų sistemos ir supaprastinti chirurginiai protokolai.

Kas yra dantų implantas?

Tai titano pagrindu sukurtas šaknies formos varžtas, apdorotas ir paruoštas specialiomis metodikomis. Atliekant implantaciją, varžtas įsriegiamas į žandikaulio kaulą, kur nėra danties ir atlieka šaknies funkciją. Po kaulo priaugimo prie implanto,  ant jo atliekamas protezavimas. Tam naudojamos specialiai gamykloje pagamintos atramos, kurios  priveržiamos prie kaule esančio implanto, o ant šios atramos yra gaminami vainikėliai, kurie pritaikomi pagal dantų formą, spalvą ir cementuojami specialiais cementais.

Dantų implantai

Dantų implantai

Kuomet reikalinga danties implantacija?

Paprastai danties implantacija atliekama, kuomet prarastas vienas, keli arba visi dantys, tiek viršutiniame, tiek apatiniame žandikauliuose. Odontologijos klinikoje, dantų implantacijos pritaikymo indikacijos yra labai plačios. Dantų implantų dėka galima pilnai atstatyti prarastą sąkandį, kramtymo funkciją bei šypseną.

Žmonės ilgai netekę dantų taip pat praranda dalį žandikaulio kaulo, kuris tiesiogiai susijęs su dantimi. Išrovus dantį žandikaulio kaulas toje vietoje pradeda rezorbuotis tiek vertikaliai, tiek horizontaliai, todėl kuo daugiau  prarandama dantų, tuo didesnė kaulo rezorbcija (tirpimas). Dėl to yra atvejų, kuomet dantų implantacija iškarto negalima, nes reikia atstatyti kaulo trūkumą. Tokiu atveju naudojama kaulo atauginimo metodika ( pvz. kaulo augmentacija), kurios tikslas atstatyti sunykusį kaulą, sudarant vietos įsriegti implantą. Metodikų iš tikro yra labai daug ir kiekviena iš jų, taikoma esant tam tikrai indikacijai. Metodiką pasiūlo gydantis odontologas, turintis reikiamą kvalifikaciją.

Dantų implantacijos privalumai

  • Esant vieno danties defektui išvengiama tiltinio protezo gamybos, kuomet šlifuojami greta esantys dantys. Implantacija atliekama defekto vietoje ir po to defektas pašalinamas dirbtiniu dantimi.
  • Esant 3 – 4 ar daugiau dantų eilių tarpiniam arba galiniam defektui, tiltiniai protezai dėl savo technologinių trūkumų yra nerekomenduojami. Geriausia išeitis tokius defektus atstatyti dantų implantais, nes būtent jie atstato prarastus dantis ir neapkrauna atraminių dantų, kas yra būdinga tiltiniams protezams.
  • 6 – 8 implantais galima atstatyti pilnai bedantį žandikaulį.
  • Nereikia išiminėti protezų, kurie yra fiksuoti ant implantų (yra kai kurių išimčių).
  • Esant nepalankiai situacijai, kada danties implantas neprigyja, jis lengvai išimamas, o esamas kaulas po trijų mėnesių praktiškai pilnai atsistato ir vėl galima atlikti implantaciją į tą pačią vietą, ko deja nepadarysi nušlifavus dantį, nes apšlifuotas dantis praranda savo formą visam laikui.

Dantų implantacijos trūkumai

•    Sudėtingesnė dantų higiena. Pacientai nešiojantys dantų implantus, turi išmokti teisingai valytis ir prižiūrėti dantis, todėl higieninis dantų valymas užima daugiau laiko ir reikalauja papildomų higieninių priemonių įsigijimo.
•    Didelė kaina. Dantų implantacija pati brangiausia odontologinės reabilitacijos sritis ir priklausomai nuo situacijos (vienas ar visi dantys prarasti) kaina gali ženkliai skirtis.
•    Danties protezų skilimai. Neretai, dantų protezai esantys prie implantų, turi tendenciją dažniau skilti negu dantų protezai esantys ant dantų, kadangi skirtingai nuo danties, implantai kaule visiškai nejuda ir kramtymo metu susidariusi kramtymo jėga labiausiai koncentruojasi ant apdailinių medžiagų, kurios linkusios atsikilinėti. Paprastai tokie pacientai norėdami išsaugoti estetiškas restauracijas turi nešioti apsaugines kapas nakties metu visą likusį gyvenimą, tam kad žmogus miegodamas, ir negalėdamas kontroliuoti savęs, nesuskaldytų esamos apdailos.

Ar dantų implantacija skausminga?

Ne. Naudojama vietinė nejautra pilnai nujautrina esamą sritį ir dantų implantacija niekuomet nebūna skausminga. Pooperacinis jautrumas tikrai bus, tačiau gydytojas visuomet paskiria vaistus, kurie palengvins pirmąsias dvi tris dienas po dantų implantacijos.

Dantų implantacijos patikimumas

Susumavus 40 metų dantų implantacijos patirtį nustatyta, kad šio metodo sėkmės procentas siekia nuo 92-95%. Tiek viršutiniame, tiek apatiniame žandikaulyje ir po 10 metų implantai vis dar sėkmingai funkcionuoja. Nuo 10 iki 20 metų laikotarpyje sėkmės procentas siekia 82-87%. Todėl galima drąsiai teigti, kad šiandien tai pati pažangiausia ir racionaliausia trūkstamų dantų atstatymo sistema, kuri ne tik išsaugo esamus dantis, bet ir pilnai atstato trūkstamus, tuo pačiu užtikrindama 100% burnos ertmės reabilitaciją (atsatymą).

Alergija dantų implantams

Šiuo metu rinkoje naudojami tik titano lydinio dantų implantai, kurie biologiškai suderinti ir rodo labai žemą alergizacijos procentą. Remiantis kai kuriais šaltiniais, alergija dantų implantams gali siekti vos 0.08 – 0.6 %.

Registruotis išankstinei konsultacijai internetu.