Dantų kanalų (endodontinis) gydymas taikomas, kai norima atstatyti, ar išsaugoti dantį kuris yra stipriai pažeistas karieso ar infekuotas. Šis dantų gydymas atliekamas kai danties nervas yra infekuotas ir pažeistas negrįžtamai. Didelis dantų skausmas dažniausiai yra indikatorius, rodantis apie reikalingą dantų kanalų gydymą. Endodontinės procedūros metu nervas (pulpa) yra pašalinamas, o danties kanalai iš vidaus išvalomi ir užpildomi specialiomis dantų pastomis.

Kas yra danties pulpa?

Pulpa ar pulpos kamera yra minkštas darinys esantis danties viduryje. Danties nervas praeina pro šaknies viršūnę, eina toliau šaknų kanalais į viršų ir baigiasi danties vainiko kameroje. Pats nervas tiesiogiai susijęs su kraujagyslėmis ir venomis bei juos supančiu jungiamuoju audiniu.Pašalinus nervą drauge pašalinami ir auksčiau minėti dariniai. Danties nervas nėra “gyvybiškai” svarbus danties funkcijai. Jo funkcija – sensorinė (juntamoji), kuomet dantis gali jausti šaltą ir karštą dirgiklius. Danties nervo nebuvimas neįtakoja kasdieninių danties funkcijų.

Kodėl danties nervas turi būti pašalintas?

Kai danties pulpa tampa infekuota ir pažeista negrįžtamai, bakterijos pradeda daugintis ir plisti išilgai nervo iki pat šaknų viršūnės. Bakterijų toksinai praėję pro viršūnės angą gali sukelti infekciją gilesniuose audiniuose sukeldami abscesą. Tai pūlinga kišenė, kuri susidaro ties šaknies viršūne.

Negydoma infekcija esanti šaknų kanaluose gali sukelti:

•    Patinimą, kuris gali plisti į kitas veido, kaklo ir galvos sritis.
•    Kaulo netekimą aplink šaknis.
•  Fistulės atsiradimą. Tai skylutė dantenose, pro kurias drenuojasi uždegiminis skystis. Retais atvejais fistulė gali atsiverti žande ir drenuotis pro odą.

Kas sukelia danties nervo pažeidimą?

Dažniausios priežastys: gili ėduonies pažeista nervo kamera, po dantų protezavimo, pakartotini dantų gydymai, didelės plombos, dantų traumos ir kt.
Kokie simptomai nusako kad reikalingas endodontinis gydymas?
•    Stiprus skausmas stiprėjantis kramtymo metu “pakeltas“ dantis.
•    Ilgai nepraeinantis skausmas nuo šalto ar karšto dirgiklio.
•    Dantis patamsėjęs ir pakeitęs savo spalvą.
•    Dantenų sustorėjimas ir patinimas ties pažeistu dantimi.
•    Dantenų paraudimas.
•    Kai kada nebūna jokių simptomų.

Dantų kanalų gydymo eiga

Endodontinis gydymas reikalauja keleto vizitų pas odontologą. Sunkiais atvejais gydymas gali trukti ir mėnesius. Pradžioje atliekama rentgeno nuotrauka ir stebimi pakitimai apie dantų šaknis. Ne- visada reikalingas nuskausminimas, nes dantis yra negyvas, tačiau nuskausminus pacientas būna labiau  atsipalaidavęs ir gydytojui yra lengviau dirbti. Maksimaliai izoliavus dantį nuo seilių, specialiais instrumentais priėjus prie pažeisto nervo, nervas yra pašalinamas, infekuoti šaknies kanalai išvalomi ir įvedami uždegimą slopinantys vaistai.Po keleto seansų (keičiami vaistai kanaluose) šaknų kanalai yra plombuojami specialiomis medžiagomis. Toliau dantis turi būti užplombuotas arba suprotezuotas.

Ko tikėtis po dantų kanalų plombavimo?

Keletą dienų dantis gali būti jautrus ar truputį “iškeltas”, nes dėl natūralaus audinių uždegimo dar galima eksudacija į aplinkinius audinius ir susidaręs spaudimas sukelia skausmą. Šis jautrumas lengvai gali būti kontroliuojamas vartojant nuskausminamus vaistus (ibuprofen, nimesil ir kt.). Paprastai kitą dieną pacientas būna pilnai darbingas. Dantų kanalų gydymas labai patikima procedūra. Pagal publikuojamus mokslinius duomenis sėkmingas gydymas siekia iki 95%.

Galimos endodontinio gydymo komplikacijos:

Nepaisant visų gydytojo pastangų infekcija gali pasikartoti (recidyvuoti).

Galimos to priežastys:

•    Nerasti ir neužplombuoti papildomi šaknų kanalai.
•    Nepastebėtas danties dugno ar šaknies skylimas.
•    Nekokybiškai uždėta ir pralaidi plomba, kuomet infekcija nesunkiai pakliūna į šaknų kanalus.
•    Netikslus danties suprotezavimas. Bakterijos pro tarpus tarp vainikėlio ir dantų pasiekia plombuotus šaknų kanalus ir infekuoja juos.
Šiais atvejais galimas papildomas endodontinis gydymas, tačiau sėkmingo pergydymo prognozė yra žymiai mažesnė.