Periodontologiniame gydyme egzistuoja keletas gydymo metodų ir protokolų, priklausomai nuo to, kaip giliai yra pažengęs periodonto pažeidimas, kaip audiniai reagavo į gal būt prieš tai  jau buvusį periodontologinį gydymą ir kokia bendra yra organizmo būklė.

Periodontito gydymas būna dvejopas:

  • Konservatyvus (nechirurginis) gydymas, kurio tikslas kontroliuoti bakterijų kaupimąsi dantenų vagelėje.
  • Chirurginis­ – kai siekiama atstatyti ir išsaugoti likusį dantų atraminį audinį.

Konservatyvus periodontologinis gydymas:

Profesionalus dantų valymas

Atliekantis gydymą odontologas ar dantų higienistas specialiais instrumentais nuima po ir virš dantenų esančius akmenis bei apnašą, po dideliu spaudimu apdoroja apsinuoginusias dantų šaknis soda su vandeniu bei nupoliruoja dantų šaknis įvairaus minkštumo gumytėmis. Ant nupoliruoto ir lygaus šaknų paviršiaus sunkiau užsilaiko apnašas ir bakterijos, todėl galima tikėtis ilgesnės remisijos (ligos nepasikartojimo).

Gilus periodontologinis valymas

Taikomas naudojant vietinę nejautrą, kuomet pašalinami ne tik giliai po dantenomis esantys akmenys, bet išgramdomos ir esamos dantenų kišenės. Toliau seka papildomas, smulkių likusių akmenukų, valymas ultragarsu, dantų šaknų apdorojimas ir poliravimas. Šis gydymas taip pat priskiriamas nechirurginei kategorijai.

Chirurginis periodontologinis gydymas:

Dantenų lopo kiuretažas (dantenų kišenės chirurginis pašalinimas)

Gydymo metu uždegiminės dantenos yra atkeliamos nuo alveolės kaulo, pašalinami esami akmenys, netolygiai patirpęs kaulas yra sulyginamas ir kontūruojamas, suteikiant jam teisingą (fiziologinę) formą, tam, kad bakterijos neturėtų galimybių kauptis esamose kaulinėse kišenėse. Vėliau dantenos grąžinamos į savo vietą  ir tiksliai apsiuvamos apie dantis.Tokio gydymo esmė – pašalinti gilias kišenes, kuriose dauginasi bakterijos, taip pat suformuojama sekli dantenų vagelė, kuri vėliau lengvai gali būti išvaloma dantų šepetėliu, palaikant sveiką, atraminių audinių būklę.

Patirpusio kaulo atstatymas

Kuomet liga yra toli pažengusi, dantį laikantis audinys ir kaulas būna stipriai patirpę, tuomet yra galimybė naudojant nuosavą kaulą (imamas iš kitos vietos), sintetinį ar donorinį (kito žmogaus), įvesti jį į labiausiai pažeistas sritis. Po keleto mėnesių jau galima tikėtis dalinio kaulo atsistatymo. Pacientams, sergantiems periodontinėmis ligomis, gera žinia yra tai, kad jau egzistuoja naujosios technologijos, vadinamos audinių inžinerija, galinčios paskatinti esamų pažeistų audinių savaiminį atsistatymą.

Minkštų audinių plastika

Tai chirurginė periodontologijos sritis, skirta atstatyti, ar koreguoti dantenų trūkumą, atsiradusį dėl periodontologinio susirgimo, kuomet dantenos nusileidžia žemyn nuo šaknų apnuogindamos jas ar po chirurginių intervencijų. Paprastai reikalingi audiniai gali būti paimami iš to paties žmogaus gomurinės srities, arba panaudojus specialiai paruoštus donorinius audinius, taip pat galima dantenų plastika (korekcija) vietiniais audiniais.

Pabaigai

Daugeliui pacientų konservatyvus gydymas (šaknų valymas ir poliravimas) yra pakankamas norint palaikyti sveiką dantenų stovį, tačiau yra nemaža grupė žmonių, turinčių agresyvią periodontito formą, kuri sunkiai, arba visai nepasiduoda konservatyviam gydymui. Tokiais atvejais tampa reikalingas chirurginis gydymas. Tokie pacientai, turi būti vėliau pastoviai sekami gydytojo periodontologo visą likusį gyvenimą.