Laimingi tie, kuriems protiniai dantys taip ir neišdygo. Kodėl? Nes dažniausiai dėl vietos žandikaulyje trūkumo ir susidariusių komplikacijų protinius dantis rekomenduojama šalinti. Plačiau apie tai, kada reikalinga šalinimo procedūra ir kaip jai pasiruošti, papasakosime šiame straipsnyje.
Protiniai dantys – tai paskutiniai abiejuose žmogaus žandikauliuose išdygę dantys, dar vadinami aštuntaisiais dantimis. Jie paprastai išdygsta tarp 17-25 metų, nors kai kuriais atvejais tai gali įvykti ir vėliau. Problemų protiniai dantys sukelia tada, kai jiems dygstant, nebeužtenka vietos žandikaulyje, todėl šie išdygsta nepilnai arba netaisyklingai, o kartais dėl vietos trūkumo protiniai dantys net neprasikala pro dantenas. Tiesa, net ir taisyklingai išdygę protiniai dantys kartais kelia problemas, kurias būtina spręsti. Dėl vietos trūkumo šie dantys dažniausiai atsiremia į šalia esančius, pradeda šiuos stumti ir taip nulemia ortodontines problemas – dantų susigrūdimą, sąkandžio anomalijas.
Netinkamai augantis protinis dantis suformuoja tarp šio bei gretimo danties problematišką tarpą, kurį sunku išvalyti, todėl ilgainiui tarpe atsiranda ėduonis. Nelengva būna gerai išvalyti ir giliai burnoje esančius protinius dantis. Higienos trūkumas sukelia pasikartojančius dantenų uždegimus, protinių ir greta esančių dantų gedimus, gali net iššaukti periodonto ligas.
Prieš nusprendžiant, ar reikia šalinti protinius dantis, yra padaroma rentgeno nuotrauka, padedanti nustatyti protinių dantų šaknų ir vainiko padėtį bei žandikaulio anatomiją. Jei vis tik dantis geriau pašalinti, tai padaryti reikėtų nedelsiant, nes paprasčiausia juos šalinti tuomet, kai jų šaknys dar nėra pilnai susiformavusios. Protiniams dantims pilnai susiformavus, procedūra tampa sudėtingesnė, o gijomo laikas po operacijos – ilgesnis.
Taip pat šiuos dantis rekomenduojama kuo greičiau pašalinti, jeigu planuojate nėštumą, nes jo metu to daryti nerekomenduojama, o kartais net draudžiama.
Danties rovimo procedūra atliekama, taikant vietinę nejautrą. Teisingai parinkus rovimo taktiką ir naudojant naujausias chirurgijos priemones, dantis galima pašalinti greitai ir netraumuojančiai. Paprastai pooperacinis periodas taip pat būna lengvas.
Klinikos „Dentastra“ specialistai sako, kad protinių dantų pašalinimas žymiai pagerina gretimų dantų būklę. Remiantis moksliniais tyrimais, pašalinus protinius dantis, 90 proc. atvejų pagerėja dantenų ir kaulo būklė apie gretimus dantis. Tačiau, norint sumažinti komplikacijų skaičių ir riziką, protinių dantų šalinimą rekomeduojama patikėti tik patyrusiems burnos chirurgams, kurie ne tik geriausiai atliks šią procedūrą, bet ir, esant būtinybei, sugebės susitvarkyti su iškilusiomis komplikacijomis.