Dantų plombavimas – itin dažna atliekama gydytojo odontologo. Tai dantų gydymas, kurio prireikti gali bet kuriame paciento amžiuje. Skylutės dantyse atsiranda dėl įvairiausių priežasčių ir priklausomai nuo jų sudėtingumo ir gylio, gali būti taisomos taikant estetinį plombavimą arba dantų šaknų valymą, jei gedimas įsisenėjo ir pasiekė pulpą. Tačiau nuo šiol odontologai gali tikėtis, jog tokių procedūrų pacientams reikės vis mažiau, mat pasaulį sudrebino žinia, jog atrasta medžiaga, galinti be plombos užtaisyti danties skylutę.

Net ir tais atvejais kai skylutė dantyje nedidelė ir pacientui reikalingas tik estetinis dantų plombavimas, tikrai retas ramiai išbūna odontologo kėdėje. Tad džiugi žinia pacientams, jog jau netrukus to gali neprireikti, nes skylučių dantyse tiesiog neliks.

Apie tai pasauliui neseniai paskelbė Sceintific Reports, paskelbęs apie mokslininkų atrastą medžiagą, galinčią atkurti danties dentiną. Iki šiol dantyje atsiradus skylutei, odontologas privalėjo pašalinti suminkštėjusias danties medžiagas, o tada į dantyje atsiradusią tuščią ertmę suleidžiamas porcelianas bei kitos plombos medžiagos. Iki šiol tai buvo efektyvus ir labai patikimas skylučių taisymo būdas, o pacientas galėjo ilgai džiaugtis tarnaujančia plomba.

Teisybės dėlei reikia paminėti, jog ir dabar dantys patys gebėjo užtaisyti nedideles skylutes. Už tai atsakingos mezenchimos kamieninės ląstelės, kurios, atvėrus danties pulpą, išsiskiria į kaulų ir sausgyslių ląsteles, suformuodamos odontoblastus, o šie gamina dentiną ir taip uždengia pulpą nuo atviros aplinkos. Taip natūraliai gali būti atkuriamas dentinas, tačiau tik tuo atveju, jei dantis nėra pažeistas ėduonies. Tuo tarpu skylutės atsiranda būtent dėl ėduonies.

Tideglusibas – štai kas gali tapti tikru išgelbėjimu. Tai vaistas, kuris pasaulyje naudojamas gydant pacientus nuo Alzheimerio ligos bei autizmo. Tyrimai parodė, kad šis vaistas paskatina odontoblastų dauginimąsi, tad dentinas atsikuria itin sparčiai. Tai patvirtino bandymai, atlikti su pelių dantimis. Mokslininkai į dantų pelių dantis įtaisė kempinėles su tideglusibu ir po kelių savaičių pamatė, jog kalogeno kempinėlės nebeliko, o vietoje jos – kuo tvirčiausias naujas dentinas.

Žinoma, kol kas tai didžiulė naujiena pasaulyje ir mokslininkams reikės dar ilgai dirbti, kol tideglusibas bus taikomas plačiai odontologų darbo kasdienybėje. Tačiau jau dabar aišku, kad tai odontologijos ateitis. Žinoma, pacientams vis dar teks iškęsti minkštųjų audinių, atsiradusių dėl ėduonies pašalinimą, tačiau apie plombavimą, plombų keitimą ir nudilimą jau bus galima pamiršti. Tad nuo šiol dantys taisysi patys!