Dantenų uždegimai. Kodėl tai grėsminga dantims ir sveikatai? - Dentastra.lt

Dantenų uždegimai. Kodėl tai grėsminga dantims ir sveikatai?

Vargina dantenų skausmas, patinimas, jautrumas, kraujavimas ar kiti nemalonūs simptomai? Tai gali būti vienos iš dažniausiai pasitaikančių dantenų ligų – gingvito (dantenų uždegimo) požymiai. Šis uždegimas yra išgydomas, jei nedelsiama ir laiku kreipiamasi į odontologą. Neretai tam pakanka atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą ir pagerinti burnos higienos įgūdžius.

Negydomas dantenų uždegimas gali pažeisti dantis supančius audinius ( kaulus ir raiščius) ir nulemti lėtinį periodonto audinių uždegimą – periodontitą. Pagrindiniai šios ligos požymiai: nuo danties atsitraukusios dantenos, apsinuoginusios šaknys, padidėję tarpai tarp dantų, paslankūs dantys, jaučiamas nemalonus skonis ar iš burnos sklindantis kvapas. Periodontitas gali progresuoti lėtai, kol pradės judėti dantys. Išsivysčius periodontitui, reikia šalinti apydančio audinių uždegimo priežastį (mikroorganizmus), nuolat mechaniškai valyti minkštąjį apnašą ir akmenis, slopinti uždegimą, didinti organizmo atsparumą infekcijai.

Gydytojų odontologų teigimu, periodontitas bei jo sukelti pažeidimai yra neišgydomi. Ligą galima tik stabdyti, siekiant kad ji neprogresuotų ir stengiantis išlaikyti sveikus periodonto audinius. Ištirpusį dantis palaikantį kaulą ir raiščius galima atkurti tik chirurgiškai, tai dažnai sudėtingi ir ne visose ištirpusio kaulo vietose taikomi būdai. Periodonto ligos gali sukelti ir kitų sveikatos problemų – jei nesveikais dantimis maistas sukramtomas nekokybiškai, ilgainiui tai gali nulemti skrandžio, virškinimo trakto ligas. Negydomos periodonto ligos sunkina cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių sistemos, plaučių ligas, jos gali nulemti priešlaikinį gimdymą ir mažą naujagimio svorį.

Nors daugelio įsitikinimu, dauguma odontologinių ligų yra nulemtos genetiškai, odontologijos klinikos „Dentastra“ specialistai teigia, kad pagrindiniai dantenų ir periodonto audinių uždegimų sukelėjai yra mikroorganizmai, gyvenantys mūsų burnoje. Tam tikros mikroorganizmų rūšys pradeda augti, daugintis, o vėliau ima vyrauti ir sukelia ligą. Todėl dauguma burnos ertmės ligų yra tiesiogiai susijusios su šių mikroorganizmų kontroliavimu. Gydytojai tvirtina, kad jeigu kiekvieną dieną šiuos mikroorganizmus kruopščiai nuvalytume nuo dantų, daugeliu atveju tai padėtų išvengti periodonto ligų.

Gera burnos higiena, kokybiškas dantų valymas minkštu danties šepetėliu 2 kartus per dieną, tarpdančių ir liežuvio valymas, reguliarūs vizitai pas burnos higienos specialistą – priemonės, padedančios sėkmingai kontroliuoti mikroorganizmų skaičių. Su dantenų uždegimais kovoti gali padėti ir tinkama mityba bei imuminės sistemos stiprinimas.

Klinikos „Dentastra“ gydytojai odontologai primena, kad kuo anksčiau pastebimas dantenų uždegimas, tuo paprastesnis jo gydymas, todėl, pastebėjus, kad kraujuoja dantenos, pakito jų spalva, juntamas jautrumas ar skausmas, patariama nedelsti kreiptis į specialistus.

Plačiau