Žmogaus maisto ir gėrimų racioną sudaro įvairūs produktai. Kiekvieno jų maistinė vertė bei cheminė sudėtis yra skirtinga, todėl nevienodai sąveikauja ir su mūsų organizmu. Tačiau ar dažnai susimąstote, kaip tai paveikia dantis? Kodėl spalvų pigmentaciją turintys maisto produktai ir gėrimai juos dažo, o kiti – ne? Nuo ko visa tai priklauso?
Chromogenai
Bet koks maisto produktas ar gėrimas turi savo spalvą, tik skiriasi jos intensyvumas. Tokį skirtumą lemia chromogenai – dalelės, esančios kiekvieno maisto ir gėrimo sudėtyje. Oksiduodamosios jos suteikia vartojamiems gėrimams ir maisto produktams spalvą, kuri gali nudažyti dantis. Chromogenai ypač ryškią spalvą suteikia raudonajam vynui, kuris nudažo dantis melsva spalva, o vartojant reguliariai, vyno dėmės gali į juos įsisenyti.
Taninai
Mūsų dantų emalis yra labai porėtas, todėl nesunkiai gali absorbuoti maisto produktuose ar gėrimuose esančias dažomąsias medžiagas – taninus. Jie prilimpa prie dantų, kurie ilgainiui pradeda tamsėti. Taninus taip pat galima identifikuoti pagal burnoje susidariusį pojūtį: patekę ant liežuvio, taninai pašalina nuo jo baltymus, todėl jaučiame sausumą. Kuo maistas arba gėrimas yra ryškesnės spalvos, tuo jame bus daugiau taninų. Jų galima rasti ir tokiuose maisto bei gėrimų produktuose kaip: raudonosios pupelės, gervuogės, granatai, juodasis šokoladas, arbatos (ypač juodosios) lapai, cinamonas, gvazdikėliai ir kiti nemalti prieskoniai. Kartais taninų sukuriamas sausumo jausmas burnoje painiojamas su rūgštumu, tačiau jaučiamas poskonis tikrai nėra identiškas. Juk gerdami stiprią juodąją arbatą sakome, kad ji karti, o ne rūgšti. Vis dėlto, taninų prisotintais produktais nereikėtų piktnaudžiauti. Specialistai teigia, kad dideli taninų kiekiai maiste arba gėrimuose ant dantų sudaro apnašas, todėl dantų pigmentacija ima kisti, jie pagelsta.
Rūgštys
Maisto produktuose bei gėrimuose esančios rūgštys suminkština ir ardo dantų emalį, todėl vartojant skirtingo spalvos intensyvumo produktus ir gėrimus iškyla grėsmė, kad juose esantis pigmentas lengvai įsigers į rūgščių pažeistą dantį. Rūgštys ne būtinai gali susidaryti suvalgius citrusinių vaisių ar išgėrus rūgščių gėrimų. Ne veltui yra sakoma, kad saldumynai kenkia dantims, kadangi burnoje esančios bakterijos perdirba cukrų į rūgštį, kuri ima tirpdyti apsauginį dantų emalio sluoksnį, o tada juose atsiranda skylės. Rūgštinis ir citrusinis maistas, gėrimai pažeidžia emalį, todėl po spalvą turinčio maisto vartojimo susidaro sąlygos ant dantų palikti dėmių.
Visiškai išvengti spalvotų ir rūgčių maisto produktų arba gėrimų – neįmanoma, tačiau saikingas jų vartojimas gali padėti sumažinti riziką nudažyti dantis. Reikėtų nepamiršti ir taisyklingos burnos higienos, geriant spalvą turinčius gėrimus naudoti šiaudelį ir, jei yra galimybė, po kiekvieno valgio prasiskalauti dantis.