Užkandžiavimas = dantų ėduonis. Tikrovė ar mitas? - Dentastra.lt

Užkandžiavimas = dantų ėduonis. Tikrovė ar mitas?

Užkandžiams atsispirti sunku, kad ir kur bebūtume – darbe, namuose ar išvykoje. Sausainis, šokolado plytelė ar kitas gardėsis ne tik pamalonina gomurį ir nuramina skrandį, bet ir padeda atsipalaiduoti. Atrodytų, kas gi čia blogo. Vis dėlto, yra sakančių, kad užkandžiavimas labai kenkia mūsų dantims. Ar tai reiškia, kad iš dienotvarkės turėtumėte išbraukti visus užkandžius? Nebūtinai!

Patiria beveik kiekvienas

Ėduonis – nemaloni, tačiau itin dažna diagnozė. Statistika rodo, kad su ėduonimi per gyvenimą susiduria beveik 99 proc. gyventojų. Ši būklė pasireiškia kaip danties kietųjų audinių uždegimas. Ligai progresuojant, infekcija plinta į gilesnius danties audinius ir gali sukelti labai rimtų pasekmių. Neracionali mityba, didelis angliavandenių kiekis maiste yra vieni pagrindinių dantų ėduonies atsiradimo priežasčių.

Plintant gerajam sveikos gyvensenos virusui, nemažai žmonių dantų problemas ima sieti su užkandžiavimu. Pasigirsta raginimų užkandžių apskritai atsisakyti. Tuo tarpu gydytojai teigia, kad įsitikinimas, esą gyvenimas be užkandžių apsaugos šypseną, yra mitas.

(Ne)sveiki užkandžiai

Medikų teigimu, dantų ligas skatina ne pats užkandžiavimas, o netinkamai pasirinkti skanėstai bei prasta burnos ir dantų priežiūra. Tad kurie užkandžiai yra nedraugiški mūsų dantims?

Maisto produktai, kurių sudėtyje daug cukraus, angliavandenių ar rūgščių, ypač žaloja dantų emalį. Vartojant maistą, kurio sudėtyje daug cukraus ar angliavandenių, emalį ardančios bakterijos gauna „kuro“, kuris paskatiną šią veiklą. Ne mažiau svarbi ir produkto tekstūra. Ypač nedraugiški burnos sveikatai lipnūs užkandžiai – juos sunkiau išskalauti, ant dantų paviršiaus lieka ilgam.

Ir vilkas sotus, ir avys sveikos

Negalite apsieiti nesukrimtęs gardėsio darbo metu ar per poilsio pertraukėlę? Nenusiminkite! Užkandžiavimas neprasta mintis, netgi priešingai. Tai – vienas iš būtinųjų mitybos principų. Ne veltui dauguma dietologų į mitybos planą tarp trijų pagrindinių valgymų įtraukia du užkandžius per dieną. Svarbiausia išsiugdyti sveikus įpročius. Vienas pagrindinių Jums tenkančių iššūkių yra apsaugoti savo dantis nuo ėduonies užkandžiavimo metu ir po jo. Pateikiame kelis patarimus, kurie išsaugos galimybę mėgautis skanėstais. Darykite tai sveikai!

  • Dievinate saldainius, traškučius ar saldžius gazuotus gėrimus? Šie produktai kelia problemų ne tik dantims, bet ir virškinimui. Saldumynus keiskite obuoliu ar jogurtu. Traškučius gali atstoti traškios morkų lazdelės. O štai kokakolai skoniu nenusileis šviežiai spaustos vaisių sultys.
  • Jei mėgavotės daug cukraus ir angliavandenių turinčiais skanėstais, po užkandžiavimo praėjus pusvalandžiui, būtinai išskalaukite burną, o jei turite galimybės, išsivalykite dantis. Nepamirškite ir dantų siūlo, mat apnašos linkusios kauptis tarpdančiuose!
  • Jei niekaip negalite apsieiti be „nesveiko maisto“, ribokite smaližiavimo intensyvumą. Pavyzdžiui, užuot gurkšnoję gazuotus gėrimus visą dieną, atsigerkite kartą ar du.
  • Stebėkite savo dantis! Taip pavyks išvengti rimtų pažeidimų. Dantų ėduonį galite užfiksuoti ir Jūs: pirminėje stadijoje šią ligą išduoda danties spalvos pokyčiai, balkšvų dėmelių atsiradimas. Vėliau susidaro aiškiai matoma ertmė, kuri negydoma plečiasi.
  • Galiausiai – kad ir ką valgote, visada rūpinkitės burnos ir dantų sveikata. Rinkitės dantų pastą su fluoru, du kartus per metus užsukite pas gydytoją odontologą profilaktinei apžiūrai, reguliariai atlikite profesionalią dantų higieną.

KontaktaiSkambinti